6 porad na rzucenie palenia
Rzucenie palenia udaje się tylko nielicznym osobom. Szczególnie za pierwszym razem. Średnio nałogowy palacz potrzebuje około 7-8 prób aby rzucić palenie. Jeżeli nie udaje Ci się rzucić tego nałogu, nie poddawaj się. Musisz przygotować się na liczne zmiany.
Z danych z warszawskiego Centrum Onkologii około połowa palaczy chce rzucić palenie. Jeśli też się nad tym zastanawiasz, przeczytaj poniższe sposoby, które mogą Ci to ułatwić. Niewątpliwie warto też stosować środki na rzucenie palenia, np. Nicorix https://inveni-krakow.pl/rzuc-palenie/
Sytuacje z codziennego życia
Są to sytuacje, które powtarzasz dzień w dzień paląc przy tym papierosa. Może to być poranna kawa, przerwy w pracy, oglądanie filmu, spotkania z przyjaciółmi, rozmawianie przez telefon. Jeżeli wychwycimy takie momenty, to możemy zastanowić się nad tym jak poradzić sobie z pustką, którą wywołuje brak papierosa. Każdy palacz musi znaleźć sobie swoją własną metodę na rzucenie palenia.
Pierwsze dni mogą być trudne
Badania wykazują, że po rzuceniu palenia najtrudniejsze są pierwsze cztery dni. Wtedy, przez brak nikotyny w organizmie występują objawy odstawienia. Nie od dziś wiadomo, że nikotyna silnie uzależnia. Musimy przygotować się na to, że nasz mózg będzie domagać się kolejnej dawki nikotyny. Osoba rzucająca palenie z pewnością będzie walczyć z uporczywą chęcią sięgnięcia papierosa.
Myśl o zapaleniu papierosa pojawia się tylko na około 2-3 minuty
Przez ten czas warto zwrócić swoją uwagę na coś innego. Na przykład na pracę, którą właśnie się wykonuje. Zapalenie papierosa zazwyczaj wiąże się z zabiciem nudy, więc lepiej jest znaleźć inne zajęcie w tym czasie. Dobrym sposobem jest zadzwonienie do przyjaciela, sprzątanie, spacer z psem, wyjście na rower albo czytanie książki. Z czasem odzwyczaimy się tych codziennych rytuałów, do których potrzebujemy papierosa.
Palenie nie uspokaja
Jest to jeden z mitów, który często powtarzany jest przez palaczy. Nikotyna działa pobudzająco na organizm. Powoduje u nas ożywienie oraz podniesienie ciśnienia. W wyniku zapalenia papierosa w mózgu następuje wyrzut dopaminy, czyli hormonu szczęścia. Dlatego palacz osiąga chwilową ulgę i myśli, że palenie go uspokaja. Tak naprawdę palenie powoduje większy stres. Jeżeli w naszym organizmie brakuje nikotyny to prowokuje to rozdrażnienie, spadek koncentracji i napięcie psychiczne. Jeżeli rzucamy palenie to warto znaleźć sobie alternatywne zajęcie na walkę z emocjami, czyli na przykład sport.
Co robić z wolnymi rękoma?
Jeśli rzucamy palenie to warto mieć przy sobie coś co zajmie nasze dłonie. Może to być piłeczka antystresowa, gumka do włosów, długopis czy breloczek. Dobrym pomysłem jest noszenie przy sobie różnych smakołyków, które zastąpią nam wkładanie papierosa do ust. Mogą to być bezcukrowe gumy do żucia, pestki słonecznika czy dyni albo suszona żurawina.
Rzucając palenie wcale nie musimy przytyć. Jest to bardzo częsta obawa palaczy. Prawdą jest to, że gdy odkładamy papierosy na bok to staramy się je zastąpić różnymi przekąskami. Jednak jeżeli nie będziemy zwracać uwagi na to czy są one zdrowe to faktycznie możemy przybrać na wadze. Dlatego lepiej jest sięgnąć po warzywa pokrojone w paski czy suszone owoce. Warto również pić dużo wody.
Twoja psychika jest najważniejsza
Pamiętaj o tym, że rzucanie palenia to stan przejściowy. Jeżeli masz chwile zwątpienia to przypomnij sobie po co to robisz. Ważne jest to aby o siebie dbać, aby sprawiać sobie przyjemności i aby nagradzać samego siebie za osiągnięcia.
Najnowsze komentarze