Aranżacja ogrodu w stylu angielskim
Każdy z nas chce mieć swój wyjątkowy ogród. W tym artykule przedstawimy charakterystyczne cechy dla ogrodu angielskiego oraz przedstawimy kilka porad, jak to zaaranżować. Warto wspomnieć we wstępie, że ogrody angielskie są zwykle bujne i zmienne, zamknięte w ramach jakiegoś ogrodzenia. Są one też wzorowane na naturze.
Historia takich ogrodów
W XVII wieku w Anglii powstała moda na ogrody, które były wzorowane na naturze. Pomijam tu ogrody chińskie czy japońskie. One powstały i były modne wcześnie, ale miały silne powiązania z religią i filozofią tamtejszych mieszkańców. W Europie moda na takie ogrody przyszła o wiele później, ale dość szybko rozniosła się po całym naszym kontynencie. Głównie były widoczne wokół pałaców albo dworów. I właśnie do takiego stylu nawiązują współczesne ogrody angielskie. Ich układ oraz rośliny, które są tam posadzone mają tworzyć naturalny pejzaż. Takie ogrody idealnie sprawdzają się na dużych przestrzeniach, gdzie część miejsca jest albo zalesiona, albo znajdują się tam naturalne łąki. W małych ogrodach także można wykorzystać ten styl. Wystarczy zaaranżować w ten sposób małe zakątki, aby jak najbardziej kojarzyły się z naturą. Sprawdź te aranżacje ogrodów https://brzozowisko.com/
Odcinać się od sąsiadującej natury czy nie?
Jeżeli okolica jest malownicza i niezurbanizowana, to warto nie oddzielać się wysokim i litym płotem od sąsiadującego otoczenia. Zatem las, łąkę, pola czy inny rozległy teren można odgrodzić tylko ażurowym ogrodzeniem. W ten sposób włączamy te przestrzenie do naszego ogrodu, optycznie go powiększamy, i tworzymy wyjątkowe dla niego tło. Jeżeli zaś chcemy stworzyć swój własny, bujny ogród, który będzie tylko naszym prywatnym rajem, to wtedy można się ogrodzić. W takiej sytuacji można stworzyć swój własny ekosystem, zupełnie niezależny od sąsiadującego z naszym domem otoczenia.
Cechy ogrodu angielskiego
Przede wszystkim nie ma tam prostych linii ani kątów. Rzadko się też zdarzają regularne kształty. Taki ogród nie powinien zawierać żadnych elementów tak skonstruowanych. Jego ukształtowanie terenu także nie powinno być zupełnie płaskie. No bo gdzie znajdziecie bardzo równą ziemię w naturze? Zazwyczaj są chociażby delikatne pofałdowania terenu. Układy roślin, trawnika, ścieżek powinno być płynne.
Rośliny
Rośliny powinny być dobrze dobrano, ale nie pod względem kolorystyki kwiatów, ale odcieni zieleni, kształt czy fakturę liści. Dlaczego? Kwiaty to tylko dodatek. Często zaraz po wiośnie czy lecie zamierają i znikają, a zieleń pozostaje z nami na dłużej. Tak jest w naturze i tak powinno być w ogrodzie angielskim. Rośliny powinny tworzyć naturalny gąszcz. Przenikać między sobą i plątać się nawzajem. Czasami przy takim ułożeniu sytuacja wymyka się spod kontroli i coś urośnie w innym miejscu niż powinno, ale tak też się dzieje w przyrodzie. Widocznie to nowe miejsce – gleba, nasłonecznienie czy nawodnienie, bardziej im tam sprzyja i może wtedy warto je nie wycinać na siłę. Może też zdarzyć się mniej przyjemny przypadek, gdy jakaś jedna roślina zdominuje inną, ale wtedy mamy pewność, że w naszym ogrodzie są tylko rośliny, które dobrze się tam czują i ze sobą wsþółgrają.
Najnowsze komentarze