Co to jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny jest popularny w Polsce przy zakupie samochodu osobowego. Polega on na sfinansowaniu nabycia pojazdu bez wkładania wysokich środków własnych.

Nie jest to jedyna forma leasingu jednak aż 80% osób korzysta właśnie z tego typu. Więc czym jest leasing operacyjny?

Jest to umowa dwustronna pomiędzy biorcą a dawcą. Firma leasingowa przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania przedmiotu umowy na czas określony dostając w zamian co miesiąc ratę leasingową.

Korzyści dla leasingobiorcy

Leasing operacyjny jest tak popularny ze względu na wiele korzyści jakie otrzymuje leasingobiorca. Są to między innymi:

  1. Zachowanie płynności finansowej przedsiębiorcy
  2. Nie płacisz w całości podatku VAT, ponieważ jego płatność jest rozłożona na raty
  3. Nie musisz wykupywać przedmiotu na końcu umowy, możesz zwrócić go bez konsekwencji
  4. Możliwość otrzymania obniżenia podstawy opodatkowania

Księgowanie leasingu operacyjnego

Leasing operacyjny powoduje, że wszystkie opłaty (opłata wstępna, podstawowa, opłata za zawarcie umowy) zaliczane są do kosztów podatkowych. Miejsce księgowania kosztów jest zależne od celu użytkowania przedmiotu umowy. Sposób księgowania znajduje się w KSR nr 5 “Leasing, najem i dzierżawa”

Leasing operacyjny a finansowy

Leasingu finansowego nie można mylić z operacyjnym. Różni się to tym, że w finansowym przedmiot wspomniany w umowie wpisujemy do swoich składników majątkowych i to my mamy np. Obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Własność przedmiotu przechodzi na nas, pod koniec umowy (ostatnia rata) mamy możliwość wykupienia przedmiotu, a podatek VAT musi zostać opłacony z góry przy pierwszej racie leasingowej.

Leasing jest opłacalny szczególnie przy finansowaniu aut firmowych

Leasing operacyjny może wydać się przedsiębiorcy najkorzystniejszym sposobem sfinansowania auta firmowego. Wtedy musi on podpisać umowę z leasingodawcą i uiścić opłatę wstępną. Dopiero wtedy otrzyma on auto czy jakikolwiek inny przedmiot umowy do użytkowania na konkretny czas.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Avatar

Maciek Wojciechowski

Cześć! Nazywam się Maciek Wojciechowski. Moją pasją są szeroko pojęte finanse. Skończyłem w tym kierunku studia i jestem aktywny zawodowo. Zapraszamy do zapoznania się z moimi artykułami.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *