Czy fotowoltaika się opłaca?

Wiele osób zastanawia się czy inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna. Kluczową rolę gra tutaj nasłonecznienie. Niektórzy twierdzą, że jest ono w Polsce niewystarczające. Prawda jest jednak inna. Panele słoneczne mogą bez problemu generować prąd w naszym kraju. Poniżej dowiesz się więcej informacji na temat tego, czy inwestycja w instalację fotowoltaiczną się opłaca.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Istnieje błędne twierdzenie, że panele słoneczne są najbardziej wydajne w upalne dni. Okazuje się jednak, że wzrost temperatury może sprawić, że wydajność paneli spada. Co prawda są one skuteczne w słoneczne dni, jednak nie przy bardzo wysokich temperaturach. Bardzo ważny jest tutaj stopień nasłonecznienia. Jeśli więc chcemy sprawdzić opłacalność inwestycji w fotowoltaikę, należy sprawdzić, jak wygląda nasłonecznienie w naszym regionie.

Nasłonecznienie w Polsce

Średnie nasłonecznienie w naszym kraju wynosi około 1000 kWh/m2. Oczywiście największe natężenie nasłonecznienia przypada na miesiące letnie. W tym okresie można uzyskać nawet 70% rocznego zapotrzebowania na energię. Natomiast w półroczu zimowym dociera do nas już tylko 30% energii. Warto jednak wiedzieć, że zimą także możemy korzystać z energii wyprodukowanej dzięki panelom. Decydując się na instalację przyłączoną do sieci, możemy wykorzystywać nadwyżki energii, które wygenerowaliśmy latem. Fotowoltaika Szczecin jest więc świetnym rozwiązaniem, które działa przez cały rok.

Gdzie nasłonecznienie jest największe?

Jeżeli chcemy zobaczyć stopień nasłonecznienia w naszym regionie wystarczy spojrzeć na mapę nasłonecznienia. Dzięki niej możemy stwierdzić, że panele fotowoltaiczne będą najbardziej wydajne na północnym wschodzie. Warto jednak pamiętać o tym, że skrajne stopnie nasłonecznienia w naszym kraju nie różnią się od siebie bardziej niż o 10%. Wszystkie obszary w Polsce charakteryzują się podobnym nasłonecznieniem. Jeżeli zależy nam na jak najwyższej wydajności paneli słonecznych musimy odpowiednio je zamontować.

Montaż instalacji fotowoltaicznych

Podczas montażu paneli fotowoltaicznych bardzo ważny jest kąt nachylenia modułów oraz ich ułożenie względem stron światła. W Polsce przyjmuje się, że kąt powinien wynosić około 30 stopni. Wartość ta jednak powinna być odkładnie dostosowana dla danego regionu. Panele pracują najlepiej, kiedy są zwrócone w kierunku południowym. Projekt instalacji fotowoltaicznej jest bardzo ważny. Powinien on zostać wykonany specjalnie pod dane gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo. Dlatego najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów, którzy się tym zajmą.

Na co zwrócić uwagę przy decydowaniu się na fotowoltaikę?

Jeśli więc zamierzasz już inwestować w panele słoneczne, powinieneś zwrócić uwagę na parę rzeczy. Przede wszystkim wszystkie użyte podzespoły muszą być wysokiej jakości. Mowa tutaj między innymi o modułach oraz falownikach, które mają duży wpływ na wydajność pracy naszej instalacji. Konieczne jest także ustawienie paneli fotowoltaicznych oraz ich pochylenie. W ten sposób będziesz miał pewność, że Twoja instalacja jest prawidłowo zamontowana i przede wszystkim jest wydajna.

Avatar

Maciek Wojciechowski

Cześć! Nazywam się Maciek Wojciechowski. Moją pasją są szeroko pojęte finanse. Skończyłem w tym kierunku studia i jestem aktywny zawodowo. Zapraszamy do zapoznania się z moimi artykułami.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Avatar dezstop.pl pisze:

    Fotowoltaika to super inwestycja według mnie. Mi się bardziej od niższych rachunków podoba praktycznie pełna niezależność od gminy/miasta 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *