Czym są klimatyzatory typu split? Jak wybrać je niedrogo?

Coraz częściej decydujemy się na instalacje klimatyzacyjne w naszych mieszkaniach. Najbardziej popularnym urządzeniem są klimatyzatory typu split. Dlaczego jest to najczęściej wybierana instalacja, na co się zdecydować i w jaki sposób działa? W kwestii klimatyzacji domowych w Poznaniu będą w stanie doradzić tu https://klima-poznan.pl/

Działanie klimatyzatora split

Jest to instalacja, która składa się na dwa urządzenia. Jedna jednostka zewnętrzna i jedna jednostka wewnętrzna. Klimatyzatory typu split oparte są na niezwykle wydajnej technologii inwerterowa, która charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji, wysoką wydajnością i małą przestrzenią montażu. Właśnie ten ostatni czynnik wpływa na na popularność tego rozwiązania. Cała instalacja nie zajmuje wiele miejsca, przez co można łatwo ją zainstalować nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku. W innym przypadku dobrym rozwiązaniem może być klimatyzacja typu multisplit – podzielona na wiele jednostek wewnętrznych. W takim przypadku jednak instalacja będzie znacznie dłuższa – przez co zwiększą się koszta montażu, jak i pojawią się problemy z jego wykonaniem.

Jaki klimatyzator typu split wybrać?

Niestety odpowiedź tutaj nie jest prosta. Na wybór odpowiedniej, najlepszej jednostki składa się wiele różnych i skomplikowanych składowych. Najważniejszym parametrem jest dobór odpowiedniej mocy chłodniczej urządzenia do konkretnych warunków i okoliczności. Na moc chłodniczą składa się wiele czynników – takich jak usytuowanie budynku lub pomieszczenia, grubość ściany, wielkość przeszkleń jak i obecność zasłon. Liczna osób w pomieszczeniu jak i inne źródła ciepła również będą miały ogromne znaczenie. Czynników jest mnóstwo – dlatego dokładne wyliczenia lepiej zostawić odpowiedniemu ekspertowi.

Wybór urządzenia o zbyt małej mocy będzie owocowało jego pracą na najwyższych obrotach, a efekt i tak nie będzie zadowalający. Skutecznie podniesie to rachunki za prąd jak i skróci żywotność urządzenia. Natomiast zbyt duża moc chłodnicza będzie niepotrzebnie większym kosztem przy zakupie. Moc nie będzie w pełni wykorzystywana zatem nie będzie to wydajne rozwiązanie.

Możemy obliczyć szacunkową wartość minimalną mocy chłodniczej naszego urządzenia. W tym celu należy pomnożyć nasz metraż przez 100. Wówczas otrzymamy szacunkową wartość. Nie należy jej traktować jako stałą. Taka wartość nadaje się jedynie do obliczenia szacunkowych kosztów zakupu jak i eksploatacji naszej klimatyzacji. O klimatyzatorach warto też trochę poczytać na https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzator

Warto pamiętać, że aktualne usługi związane z klimatyzacją są bardzo szerokie. Jedna cena wiąże się z darmową wizytą specjalisty, który wyliczy dla nas odpowiednią moc urządzenia. Następnie pomoże w wyborze odpowiedniej instalacji. Sam montaż również najczęściej jest wliczany w cenę. Dlatego warto decydować się tylko na zaufane i sprawdzone usługi w tym zakresie!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...
Avatar

Maciek Wojciechowski

Cześć! Nazywam się Maciek Wojciechowski. Moją pasją są szeroko pojęte finanse. Skończyłem w tym kierunku studia i jestem aktywny zawodowo. Zapraszamy do zapoznania się z moimi artykułami.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *