Forma opodatkowania sklepu internetowego
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na otwieranie własnych sklepów internetowych. Jednak czy jest to takie proste, jak się wydaje? Założenie sklepu internetowego może zająć zaledwie kilka minut. Po tym czasie możemy bez problemu zacząć sprzedawać swoje produkty. Warto pamiętać o tym, żeby wcześniej zarejestrować swoją firmę. W ten sposób będziemy działać zgodnie z prawem. Jest to bardzo ważne, ponieważ możemy narazić się na kontrole. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy może spróbować swoich sił w prowadzeniu sklepu online. Trzeba pamiętać o tym, że dostępnych jest wiele rozwiązań, więc warto dowiedzieć się, co będzie dla nas najbardziej korzystne.
Ryczałt
Z tej formy opodatkowania korzysta wiele sklepów internetowych. W takiej sytuacji płacimy tylko 3% od naszych przychodów. Jest to jednak rozwiązanie, które nie zawsze nam się opłaca. Dodatkowo nie możemy tutaj liczyć na żadne odliczenia od zakupu komputera czy towaru. Pozostaje nam tylko płacenie podatku. Jeżeli mamy niskie przychody ze sklepu, to taka forma może się nam opłacić. Natomiast jeśli przekroczymy dany próg, będziemy musieli działać już na zasadach ogólnych.
W przypadku ryczałtu, rachunków oraz dokumentów jest znacznie mniej niż w innych formach opodatkowania. Wiele osób decyduje się na taką opcję, ponieważ szef może to wszystko zrobić bez problemu samemu. Nie ma potrzeby zatrudniania księgowej, co wpływa na mniejsze koszty utrzymania naszego sklepu.
Podatek liniowy
W podatku liniowym również nie możemy liczyć na żadne ulgi i odliczenia. Płacimy w takim przypadku podatek 19% od przychodów. Nie każdy może jednak z tej formy opodatkowania skorzystać. Niestety w naszym kraju od wielu lat nic się w tej kwestii nie zmienia. Szacuje się, że jeśli zarabiamy powyżej stu tysięcy złotych, taka forma opodatkowania będzie dla nas opłacalna. Jeżeli chodzi o problemy z podatkiem liniowym, to pojawiają się one w przypadku rozliczeń z małżonkiem lub osobą samotnie wychowującą dziecko.
Prowadzenie sklepu – jaką formę opodatkowania wybrać?
Zasady ogólne
Z rozliczenia na zasadach ogólnych może skorzystać każda osoba. Niestety im więcej będziemy zarabiać, tym więcej będziemy płacić. Dostępne są dwie stawki podatku. Mowa tutaj o 18% oraz 32%. Niższy podatek będziemy płacić, jeśli nasze dochody nie przekraczają 85528 złotych. Jeżeli zostanie ona przekroczona, będziemy płacić 32%. Nie jest to polecana przez każdego forma opodatkowania ze względu na to, że im bogatsi jesteśmy, tym więcej płacimy. Musimy tutaj również pamiętać o książce przychodów oraz rozchodów. Z tym dokumentem będziemy wzywani do urzędu skarbowego, jeśli pojawi się jakiś problem. Również w przypadku kontroli, książka ta będzie dokładnie sprawdzana.
Karta podatkowa
Jest to najprostszy sposób na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Niestety nie każda firma może sobie pozwolić na tą formę opodatkowania. Sklepy internetowe jak na razie nie są uwzględniane w kartach podatkowych.
Najnowsze komentarze