Jak inwestować oszczędności?
To, żeby zacząć inwestować trzeba mieć dużo pieniędzy jest mitem. Można odkładać również mniejsze kwoty. Początki są trudne ale gdy już zdobędziesz doświadczenie inwestowanie nie będzie wcale takie obce.
Kilka ważnych zasad
Warto pamiętać że małe pieniądze to również małe zyski. Nie od razu będziemy posiadaczami dużych majątków. Największym wrogiem naszych inwestycji mogą być pośrednicy. Zdecydowanie powinniśmy ich unikać. Unikajmy również pożyczonych pieniędzy. Szczególnie na początku gdy odnosimy już jakieś sukcesy związane z inwestowaniem naszych pieniędzy bardzo często kusi nas by wziąć dodatkowe sumy i również je zainwestować. Pamiętajmy, że odsetki związane z zadłużeniem trudno jest zrekompensować z zyskami z inwestycji. Warto również spojrzeć czy dana oferta oferuje opcję wycofania się. Jeżeli nie wiemy czy z danej inwestycji będziemy mogli się wycofać (z zyskiem czy stratą) lepiej tego unikać.
Pomysły na inwestycje
Fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne są dobrym sposobem na regularne lokowanie małych kwot. Wiele banków umożliwia zakup jednostek funduszy online. Jedyne co trzeba zrobić to zalogować się na swoje konto osobiste i wybrać dyspozycję. Wyjście z inwestycji jest proste a kolejne jednostki możemy dokupywać co miesiąc.
Nie musimy znać się na akcjach czy wiedzieć jak korzystać z obligacji zagranicznych. Wielką zaletą funduszy inwestycyjnych jest ich różnorodność. Gdy wybieramy odpowiedni fundusz od razu mamy dostęp do pakietów papierów wartościowych z każdego zakątku świata. Oczywiście inwestowanie w różne rodzaje aktywów jest ryzykowne. Fundusze starają się nas chronić uśredniając ryzyko. Nie inwestujemy w kilka papierów wartościowych tylko w dziesiątki.
Ostatnią rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę są opłaty. Nie jest to skomplikowane – im droższe opłaty, tym mniej opłacalne. Zasada jest taka, że wybieramy najtańszy fundusz, wtedy mamy szanse na największy zysk.
Konta oszczędnościowe i lokaty (dynamiczne)
Najprostszą formą inwestowania jest odłożenie pieniędzy na oprocentowany rachunek albo lokatę. Robimy to w ten sposób, że odkładamy małe kwoty co miesiąc czekając aż zbierze się większy kapitał. Dopiero potem inwestujemy dalej. Jest to najwygodniejszy sposób inwestowania naszych pieniędzy, ponieważ nie potrzebujemy do tego praktycznie żadnej wiedzy. Samo porównanie lokat czy warunków na jakich działają jest bardzo proste. Jednak również przy tej inwestycji róbmy wszystko z głową. Sprawdzajmy warunki, oprocentowanie i okres lokat.
Kontrola wydatków
Kolejna opcja inwestycji tym razem bez żadnego ryzyka. Jest to kontrolowanie wszystkich swoich wydatków. Szczególnie tych comiesięcznych. Wystarczy zainwestować trochę czasu w szperaniu w historii naszych płatności i usunąć zbędne karty bankowe, za które płacimy kilka złotych miesięcznie, czy chociażby zmniejszyć abonament albo odłączyć od naszej karty strony streamingowe (hbo go, netflix itd.) Warto również pomyśleć o zakupie nowszych urządzeń domowych. Jest to oszczędność długoterminowa ale nowsza lodówka może kosztować nas mniej miesięcznie niż ta stara.
Inwestycja w siebie
Inwestowanie to nie tylko namacalna stopa zwrotu z lokat, kont oszczędnościowych czy funduszy. To również podnoszenie wartości rzeczy czy samego siebie. Warto się zastanowić co nam może pomóc aby np. Zarobić więcej pieniędzy. Czy to kursy, szkolenia, kwalifikacje lub treningi – wszystkie te rzeczy mogą się przełożyć na podniesienie naszych umiejętności w pracy co może przełożyć się ogromnie na nasz comiesięczny dochód. Zyski będą widoczne gołym okiem. To sprawa niby oczywista ale jednak przez ludzi często zapominana.
Małe kwoty mogą przerodzić się w coś większego
Wszystkie powyższe pomysły legną w gruzach jeżeli nie będziemy uważni i systematyczni. Dzięki naszej silnej woli, cierpliwości, kreatywności i determinacji możemy się wzbogacić. Uczmy się na błędach, spróbujmy zrozumieć jak nasze pieniądze zarabiają i jak możemy podnieść poprzeczkę. Z czasem nasze doświadczenie będzie co raz większe tak samo jak nasze pieniądze wracające z inwestycji.
Najnowsze komentarze