Jak zacząć streamować?

Zastanawiasz się nad publikowaniem nowych i ciekawych treści na swoim profilu? Jeżeli posiadasz konto na popularnych portalach społecznościowych, jak Facebook, Instagram czy YouTube to możesz zdecydować się na nadawanie transmisji na żywo. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli chcesz zachęcić osoby do oglądania Twoich transmisji, musisz posiadać odpowiedni sprzęt. Bez dobrej jakości raczej daleko nie zajdziesz. Co więc potrzebujesz?

Jest to pytanie, które często pada wśród osób, które chcą zacząć produkować treści wideo. Odpowiedź na to pytanie pokrywa się zarówno w temacie wideo, jak i live streamingu. W skrócie, najważniejszy sprzęt, który musisz posiadać to: oprogramowanie, kamera wideo, mikrofon oraz oświetlenie. Poniżej znajdziesz parę przydatnych informacji o tym, jak zacząć streamować.

Oprogramowanie – bez tego daleko nie zajdziesz

Można samodzielnie produkować i wysyłać sygnał w sieci poprzez własną stronę internetową. Może jednak być to ciężkie zadanie dla osoby, która dopiero co zaczyna w świecie streamingu. Jeżeli chcemy decydować się na transmisję na naszej stronie internetowej, najlepiej będzie skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która posiada zarówno odpowiedni do tego sprzęt, jak i doświadczenie. Jeśli chcemy jednak sami zrealizować takie wydarzenie, możemy skorzystać z jednych z popularnych portali społecznościowych. Mowa tutaj o YouTube, Facebook czy Instagram. Wystarczy utworzenie konta, podpinamy mikrofon oraz kamerę i możemy zacząć prowadzić transmisję na żywo. Tu jest znakomita realizacja transmisji na żywo.

Kamera wideo

Tak naprawdę transmisję możemy prowadzić korzystając z kamerki wbudowanej w laptopie. Możemy również zrezygnować z kamery, jednak w takim przypadku ciężko będzie nam zachęcić większą liczbę osób do oglądania naszej transmisji. Jeżeli zależy nam na elastyczności i będziemy chcieli ustawić kamerę w dowolnym miejscu, warto spróbować skorzystać z kamery w telefonie. Obecnie aparaty w smartfonach są coraz lepsze i pozwalają na uzyskanie obrazu wideo o bardzo dobrej jakości. Na początek więc może to być bardzo dobry wybór. Jest to świetne rozwiązanie do domowych streamingów. Jeżeli jednak chcemy bardziej rozwinąć swoje streamy, warto pokusić się o zakup lepszej kamery.

Oświetlenie

Jeżeli wspomnieliśmy już o kamerze wideo, warto również wziąć pod uwagę oświetlenie. Jest ono konieczne, aby oświetlić nasz plan. Dobrze oświetlony pokój czy inne pomieszczenie sprawia, że oglądający będą odbierać materiał wideo, jako bardziej profesjonalny. Jeżeli natomiast kamera zawiera zbyt dużo cienia, widzowie mogą ocenić obraz gorzej. Przy wąskich planach, gdzie głównie oświetlana jest Twoja twarz, wystarczy Ci jedna lampa skierowana na Ciebie. W ten sposób dobrze oświetlisz swoją twarz i widzowie zaczną ją utożsamiać z Twoim kanałem. Jeśli jednak planujesz mieć szerszy kadr na swojej kamerze, potrzebne będą Ci profesjonalne kamery. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie soft boxów. Najlepiej będzie, jeśli zaczniesz od jednej lampy i stopniowo będziesz dopracowywał swój kadr, aby wyglądał jak najlepiej!

Mikrofon

Ostatnia kwestia, ale równie ważna. Mikrofony wbudowane w telefon lub laptopa to mikrofony pojemnościowe, które zbierają hałas z otoczenia. Przez to na transmisji nawet najmniejszy szmer może być słyszalny. Dlatego warto tutaj zainwestować w lepszy i droższy mikrofon. Nie dość, że jakość naszego dźwięku będzie o wiele lepsza, to jeszcze zaoszczędzimy oglądającym słuchania odgłosów pralki.

 

Avatar

Maciek Wojciechowski

Cześć! Nazywam się Maciek Wojciechowski. Moją pasją są szeroko pojęte finanse. Skończyłem w tym kierunku studia i jestem aktywny zawodowo. Zapraszamy do zapoznania się z moimi artykułami.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Akurat w dzisiejszych czasach streaming nie jest specjalnie trudnym zadaniem. Przy ogólnej dostępności sprzętu na rynku jest to dość tanie i łatwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *