Jaki rodzaj księgowości wybrać dla firmy?

Gdy zakładasz działalność gospodarczą powinieneś zdecydować jaki rodzaj księgowości chcesz wybrać. Może to być księgowość online czy też księgowość tradycyjna. Biuro księgowe odpowiada natomiast za prowadzenie rozliczeń z urzędem czy ZUS-em. Jaką księgowość więc wybrać i na co zwrócić uwagę?

Księgowość tradycyjna

Jest to ciągle popularny model rozliczeń w firmach. Przedsiębiorcy rzadko decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości, ponieważ wiąże się to z dużą odpowiedzialnością oraz ryzykiem gdy popełnią jakiś błąd. Zewnętrzne biuro księgowe w Twoim imieniu składa dokumenty i deklaracje do urzędów oraz prowadzi Twoje księgi rachunkowe. Ważna jest także usługa rejestracji spółek na terenie Katowic https://podatki-katowice.pl/uslugi/spolki-prawa-handlowego

Na czym polega tradycyjna księgowość?

Polega ona głównie na księgowaniu kosztów i przychodów, wypełnianiu ksiąg oraz sporządzaniu deklaracji podatkowych, po czym przesyłają je do urzędów. Przedsiębiorca dostarcza dokumenty do biura rachunkowego lub do księgowej, a potem są one umieszczane w dokumentacji firmowej. Następnie przedsiębiorca otrzymuje informacje w jakiej wysokości ma do zapłacenia podatek jak i składki na ubezpieczenie.

Biuro księgowe

Przedsiębiorców, którzy dopiero co zaczęli swoją działalność gospodarczą najczęściej nie stać na stałe zatrudnienie księgowej w swojej firmie więc często decydują się na zewnętrzne biura rachunkowe. Do usług takiego biura rachunkowego zalicza się między innymi wystawianie jak i przechowywanie faktur, wypełnianie księgo przychodów i rozchodów, prowadzenie ewidencji i rejestrów, sporządzanie deklaracji podatkowych, prowadzenie rozliczeń z pracownikami jak i kontakt z urzędami.

Koszt pozyskania takiej usługi nie można dokładnie określić. Na wysokość ceny tej usługi mogą wpływać takie czynniki jak pełna księga rachunkowa, ilość księgowanych dokumentów w miesiącu, ilość pracowników czy lokalizacja biura rachunkowego. Usługi w mniejszych miastach mogą być droższe niż w tych droższych.

Zalety jak i wady księgowości tradycyjnych

Księgowość tradycyjna ma oczywiście swoje plusy i minusy. Zanim zdecydujesz się na tą formę współpracy zapoznaj się z korzyściami jak i ograniczeniami korzystania z tych usług.

Zalety:

  1. Pełna obsługa księgowa
  2. Przeniesienie odpowiedzialności na biuro księgowe
  3. Wsparcie specjalisty

Wady:

  1. Brak dostępu do bieżących informacji
  2. Brak codziennych raportów dotyczących rozliczeń
  3. Konieczność wizyt w biurze rachunkowym

Księgowość online

Jest to coraz popularniejsza forma prowadzenia rachunkowości ze względu na wygodę z niej korzystania oraz szybkość działania. Idealne rozwiązanie dla osób, które chcą prowadzić księgowość samodzielnie i mieć wszystko pod kontrolą. Przy okazji można korzystać z programu do wystawiania faktur online.

Jak działa księgowość online?

Działa ona dokładnie tak samo jak księgowość tradycyjna z tym wyjątkiem, że nie musimy odwiedzać biura rachunkowego aby przekazać osobiście dokumenty. Przesyłamy je za pomocą internetu, a do wszystkich papierków mamy stały dostęp. Jest to narzędzie niezbędne do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Korzystamy z takiej księgowości za pomocą aplikacji. Najczęściej dostęp do nich jest po wykupieniu abonamentu.

Co oferują aplikacje?

Oferują one generowanie dokumentów takich jak faktury, rachunki, deklaracje podatkowe jak i ubezpieczeniowe, tworzenie baz danych i ewidencji, obliczanie składek, prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, system magazynowy, analizy itd. Dodatkowo oferują również dodatkowe usługi takie jak kalendarz, bankowość online, system samodzielnej windykacji czy platformy e-commerce.

Avatar

Maciek Wojciechowski

Cześć! Nazywam się Maciek Wojciechowski. Moją pasją są szeroko pojęte finanse. Skończyłem w tym kierunku studia i jestem aktywny zawodowo. Zapraszamy do zapoznania się z moimi artykułami.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *