Najczęściej wykonywane prace przez Polaków w Belgii

Dzisiaj według danych z GUS w Belgii zatrudnionych jest około 55 tysięcy Polaków a mniej więcej drugie tyle wykonuje pracę w tym kraju nielegalnie. Najczęściej wybierają rolnictwo oraz budownictwo. Ich wynagrodzenie kształtuje się od 1,5 tys. Do 2 tys. Euro miesięcznie.

W jakich branżach zatrudniają się Polacy?

Najczęściej jest to branża opierająca się na rolnictwie czy budownictwie. W sieci możemy znaleźć wiele ofert pracy w tym zakresie nawet bez wymogu znajomości języka czy doświadczenia. Jednak można również znaleźć bardziej dopasowane do naszych umiejętności oferty takie jak kierowca, mechanik czy cukiernik. Poniżej przedstawimy wam listę ofert, które często wybierane są przez Polaków w Belgii.

  1. Kierowca

Tak naprawdę nie ważne jakiej kategorii prawo jazdy posiadamy bo pracę znaleźć możemy na każdą z nich. Dla przykładu firma, która zajmuje się transportem nowych samochodów z portu do portu poszukuje kierowcy z kategorią C+E. Oferują oni stałe trasy jazdy oraz miejsca rozładunku samochodów. Miesięczne wynagrodzenie około 2000 euro netto, tygodniowe wypłaty w piątki, zakwaterowanie płatne 95 euro tygodniowo, ubezpieczenie oraz dodatki na dzieci, urlop i premię świąteczną. Wymagają doświadczenie w pracy jako kierowca CE, znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym i oczywiście ważne prawo jazdy. Oferta jest idealna dla ludzi, którzy w trasie czują się bardzo dobrze.

  1. Mechanik

Praca na stanowisku mechanika najczęściej wymaga od osoby wykształcenia technicznego (mechaniczne lub elektromechaniczne), dwa lata doświadczenia i znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym. Trzeba być gotowym do pracy 3 zmianowej co czasem może być uciążliwe ale za to pracodawca często daje wyższe wynagrodzenie za pracowanie w nocy. Prawo jazdy oraz własny samochód są mile widziane. Na tym stanowisku najczęściej trzeba utrzymywać maszyny w dobrym stanie technicznym, naprawiać usterki, usuwać awarie i modernizować urządzenia. Jeżeli ktoś już ma doświadczenie w tej branży z pewnością odnajdzie się również za granicą. Stawkę za pracę ustala się z pracodawcą dzięki czemu można nawet powalczyć o większe pieniądze – kwestia dogadania się 😉 Jeżeli znajdujemy pracę w polsko-belgijskiej agencji dostaniemy również wsparcie polskiego koordynatora.

  1. Monter konstrukcji drewnianych (branża ogrodnicza)

Jeżeli fascynuje Cię praca z drewnem, masz już doświadczenie w budowaniu drewnianych konstrukcji i chcesz zarobić za granicą to ta oferta jest dla Ciebie idealna. Pracodawca oczekuje od Ciebie oczywiście doświadczenia na podobnym stanowisku, znajomość angielskiego (tutaj już możliwe że wymagana będzie wyższa znajomość angielskiego z powodu bezpośredniego kontaktu z klientem), umiejętność pracy w grupie czy posiadanie prawa jazdy. Twoim obowiązkiem będą prace wykończeniowe w drewnie w lokalizacji klienta, wykonywanie konstrukcji drewnianych (płotki, altany, ławki itd.), malowanie gotowych konstrukcji czy bezpośrednia pomoc w zakładaniu ogrodu. Można się spodziewać stawki około 13 euro brutto na godzinę, gwarantowanych 38h pracy tygodniowo, dodatków wakacyjnych czy premii rocznych.

  1. Cukiernik

Bardziej luźna praca za granicą? Cukiernik jest na to idealną ofertą. Do twoich obowiązków należeć będzie przygotowanie składników do ciast, mieszanie, ugniatanie i rozwijania ciasta, sprzątanie sprzętu. Pracodawca często oferuje około 10-11 euro na godzinę, 38h pracy tygodniowo (6 dni w tygodniu), możliwość pracy w nadgodzinach, zakwaterowanie w pokoju 2 osobowym 95 euro tygodniowo czy polskojęzyczną opiekę administracyjną.

  1. Monter konstrukcji stalowych

Ta praca jest najcięższa z wszystkich powyższych ale za to najlepiej płatna. Montowanie paneli reklamowych, aluminiowych na elewacjach, tablic czy innych oznakowań. Musisz posiadać doświadczenie w montażu, podstawową znajomość elektryki, oczywiście podstawową znajomość języka angielskiego i prawo jazdy kategorii B. Zarobki mieszczą się w granicy 3000-4000 euro miesięcznie. Jeżeli trafisz na dobrego pracodawcę może on zaoferować czas pracy liczony od wyjazdu z siedziby firmy.

Nie są to oczywiście wszystkie oferty pracy, które można znaleźć w Belgii ale są to te najczęściej wybierane. Rynek jest otwarty i każdy kto posiada doświadczenie w swojej branży na pewno znajdzie coś dla siebie

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Avatar

Maciek Wojciechowski

Cześć! Nazywam się Maciek Wojciechowski. Moją pasją są szeroko pojęte finanse. Skończyłem w tym kierunku studia i jestem aktywny zawodowo. Zapraszamy do zapoznania się z moimi artykułami.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *