Niemiecki rynek pracy

Kraj ten jest słynny na świecie przede wszystkim jako ośrodek przemysłowy. Ale ile jeszcze osób tak naprawdę pracuje jeszcze na linii produkcyjnej? Na jakie miejsca pracy w przyszłości liczą Niemcy?

Praktycznie ¾ zatrudnionych ludzi w Niemczech pracuje w sektorze usług. Sektor ten wykazuje tendencję wzrostową w przeciwieństwie do sektora produkcji, który wynosi około 24% w 2017 roku. Praca w rolnictwie ma najmniejszy udział i wynosi tylko 1% zatrudnionych Niemców.

Co dziesiąty Polak wyjeżdża za granicę w celu zarobienia większej ilości pieniędzy. Na takie rozwiązanie decydują się osoby w wieku 25-34 lata jak i również 18-24. Na wyjazd za granicę decydują się w większości wykwalifikowani robotnicy, pracownicy usług oraz osoby bezrobotne. Według statystyk do Niemczech wyjeżdżają osoby na krótkie okresy pracy (od 1 miesiąca do 3) albo na trwające dłużej niż parę lat.

Bezrobocie w Niemczech

Faktem jest to, że bezrobocie w Niemczech spada. W 2017 roku stopa bezrobocia wynosiła 5,7 procent. Od czasu zjednoczenia Niemiec w 1990 roku jest to najniższa stopa w tym kraju.

Bezrobocie wśród młodzieży w Unii Europejskiej średnio wynosiło około 19 procent (w 2016 roku). Niemcy mogli wtedy cieszyć się najniższym poziomem bezrobocia wśród młodych ludzi (15-24 lata), który wynosił tylko 7%.

Cyfryzacja poważnym problemem na rynku pracy

Badania OECD wskazują na to, że jedno na pięć miejsc pracy w Niemczech może być zagrożone na wskutek cyfryzacji. Oznacza to, że około 18% miejsc pracy zostanie objęte wysokim ryzykiem automatyzacji. Jednak organizacje, które są dojrzałe cyfrowo lub mają zamiar zmierzać w tym kierunku mają świadomość, że podążanie tą drogą nie oznacza ucieczki od pracowników i zastąpieniu ich maszynami tylko na integracji ich przy użyciu technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Niedobór siły roboczej

W Niemczech dużo rozmawia się na temat ewentualnego niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej, która jest bardzo prawdopodobna. Według badań Instytutu Badawczego Prognos, do 2030 nie będzie obsadzonych nawet 3 miliony miejsc pracy. Brakować ma lekarzy oraz personelu pielęgniarskiego.

Czy Niemieccy pracownicy są pracowici?

Okazuje się, że pracują oni stosunkowo mało. Średnio w 2017 roku pracowali oni niecałe 1400 godzin. W żadnym kraju OECD liczba godzin nie jest tak niska. Jest to prawdopodobnie spowodowane dużą ilością dni świątecznych, wakacji oraz kobiet zatrudnionych na niepełny etat.

Udział kobiet na rynku niemieckim

W Niemczech pracuje dużo kobiet w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Większa liczba kobiet jest tylko w Szwecji i na Litwie. W 2017 roku było ich prawie 18,5 miliona, czyli 75% kobiet w wieku 20-64 lat. Warto wziąć jednak pod uwagę, że większość kobiet zatrudniona jest w niepełnym wymiarze godzin.

Niemiecki rynek otwiera się na kraje spoza Unii Europejskiej

Rynek niemiecki ciągle zaskakuje. Otwiera się on na kraje spoza UE. Jednak jeżeli ktoś będzie chciał np. Z Ukrainy wyjechać na zachód do pracy będzie musiał przedstawić umowę o pracę, doświadczenie zawodowe oraz udokumentować swoją znajomość języka aby otrzymać wizę. Przez to pojawiają się pytania czy Ukraińcy z Polski będą wyjeżdżać do Niemczech. Nie jest to takie oczywiste, gdyż w Polsce zatrudnienie jest łatwiejsze i obcokrajowcy nie muszą martwić się o zbędną biurokrację. Udowodnienie doświadczenia zawodowego czy wykazanie się odpowiednim poziomem znajomości języka niemieckiego może okazać się trudne dla przeciętnego Ukraińca, który pracuje na budowie czy przy produkcji albo rolnictwie. Polska może obawiać się więc, że z naszego kraju wyjechać mogą obcokrajowcy, którzy zdobyli u nas kwalifikacje zawodowe. Ci którzy wykonują głównie pracę.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 3,60 out of 5)
Loading...
Avatar

Maciek Wojciechowski

Cześć! Nazywam się Maciek Wojciechowski. Moją pasją są szeroko pojęte finanse. Skończyłem w tym kierunku studia i jestem aktywny zawodowo. Zapraszamy do zapoznania się z moimi artykułami.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Avatar 3D-Up! pisze:

    Dzięki za wszelkie info. Na pewno mi się przyda 🙂

  2. Avatar Tulibavi pisze:

    Zamierzam wyjechać do Niemiec. Jak najbardziej ciekawy wpis.

  3. Avatar Predkosc pisze:

    Interesuje mnie niemiecki rynek pracy. Na pewno kiedyś tam wyjadę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *