Praca w USA

Ubiegając się o pracę w Stanach Zjednoczonych trzeba podjąć inne kroki niż przy pracy w krajach Unii Europejskiej. Mianowicie musimy ubiegać się o wizę, która pozwoli nam na pobyt w USA. Są różne typy wiz  i w tym artykule postaramy się opisać te najkorzystniejsze, które pozwolą Ci na pobyt i pracę w Stanach Zjednoczonych.

Wiza J1 czyli work and travel

Jest to wiza głównie dla studentów. Mogą oni ubiegać się o pracę w Stanach Zjednoczonych przez kilka miesięcy a przez ostatnie 30 dni mogą podróżować. Ubiegając się o wizę J1 trzeba dogadać się z przyszłym pracodawcą. Z założenia opcja ta celuje w pracę sezonową ale często takie staże trwają cały rok. Gdy w trakcie tych 30 ostatnich dni zdecydujesz się odwiedzić Kanadę tracisz opcję ponownego wjazdu. Chcąc dostać tą wizję musisz mieć ofertę pracy od amerykańskiego pracodawcy, ukończony pierwszy semestr studiów oraz znać płynnie angielski i w piśmie i w mowie.

Wiza H1B – posiadaj wysokie kwalifikacje

Jest to opcja polecana dla osób, które posiadają wysokie kwalifikacje do zawodu. Otrzymanie tej wizy jest bardzo trudne. Trzeba otrzymać ofertę od pracodawcy, który będzie chciał zasponsorować aplikację wizową. Ubieganie się o tą wizę z reguły trwa kilka miesięcy. W lutym prawnicy przygotowują aplikację, którą później wysyłają do amerykańskiego rządu 1 kwietnia. Te daty są bardzo ważne, gdyż wysłanie aplikacji w złym terminie może znacznie zmniejszyć nasze szanse na otrzymanie wizy. Później nasza aplikacja bierze udział w losowaniu, szanse na wygranie wynoszą około 30%. Zawsze to jest jakaś szansa 😉 Gdy urząd wylosuje twoją aplikację zostanie ona dokładnie przeanalizowana i w czerwcu padnie ostateczna odpowiedź. Pracę zacząć będzie można od 1 października. Wiza ta jest ważna przez 3 lata i może zostać przedłużona o kolejne 2 lata.

Wiza F1 czyli studiuj w USA

Wiza ta jest łatwa i przyjemna do zdobycia. Masz opcję studiowania na kampusie i przy tym pracowania w niepełnym wymiarze godzin (20 godzin tygodniowo i full-time podczas wakacji i świąt). Ważne jest to aby sprawdzić czy wystarczy nam pieniędzy aby spokojnie mieszkać w Stanach Zjednoczonych. Łatwo jest odnawiać tą wizę a po ukończeniu studiów możesz pracować przez cały rok na terenie USA.

Jesteś kimś wybitnym? Ubiegaj się o wizę O1

Jesteś wybitny naukowo, w sporcie, w biznesie albo w sztuce? Możesz ubiegać się wtedy o wizę O1. Potrzebujesz tutaj też potwierdzenie swoich umiejętności i wiedzy. Trzeba przedstawić swoje osiągnięcia, a także plan pracy z amerykańskim pracodawcą. Dlatego do otrzymania tej wizy potrzebny jest również jego udział. Wizę tą trzeba odnawiać co roku i jest ona ważna maksymalnie 3 lata.

Wiza L1 czyli transfer wewnątrz firmy

Jest to jedna z najwygodniejszych opcji pracy w Stanach Zjednoczonych. Wiele firm i korporacji posiadają swoje oddziały również w USA. Mają one wtedy możliwość transfery swoich pracowników do Stanów. Musisz być zatrudniony w takiej firmie przez minimum rok a pracodawca musi chcieć zasponsorować twój wyjazd. Ubiegając się o tą wizę możesz również starać się o wyjazd swojej partnerki/partnera razem z Tobą, która otrzyma również pozwolenie na pracę.

Co dalej?

Gdy masz już wizę potrzebujesz jeszcze konto w amerykańskim banku, SSN (czyli amerykański odpowiednik PESEL) oraz pozwolenie na pracę. O pozwolenie nie musisz się martwić bo tym powinien zająć się twój pracodawca, potrzebujesz do tego tylko formularzu I-94. Jest to formularz, który można wypełnić online i potwierdza on twój wyjazd do USA.

Przyznanie SSN zajmuje około miesiąca. Aby go zdobyć musisz udać się do urzędu i wypełnić wniosek. Wtedy numer zostanie wysłany na twój adres w Stanach.

Niektóre banki otwierają rachunki bez konieczności posiadania SSN. Wystarczy podać swój paszport a numer można doręczyć później.

Praca w Stanach Zjednoczonych jest możliwa pomimo wielu negatywnych opinii na ten temat. Zainteresowanie tym krajem wciąż rośnie ale dużo osób poddaje się nie próbując nawet ubiegać się o wizę.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Avatar

Maciek Wojciechowski

Cześć! Nazywam się Maciek Wojciechowski. Moją pasją są szeroko pojęte finanse. Skończyłem w tym kierunku studia i jestem aktywny zawodowo. Zapraszamy do zapoznania się z moimi artykułami.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *